Як допомогти дочці полюбити спорт
У світі спорту справді існує гендерна нерівність, проте якщо у вашому житті є маленька дівчинка, яка потребує підтримки, ми маємо кілька ідей для вас.
Виклики 20 століття
Хоча такі спортсменки, як Серена Вільямс та Шелейн Фленаган, досягають фантастичних результатів, реальність така, що жінкам складніше виживати у світі спорту: згідно зі звітом Фонду жіночого спорту (WSF) щодо дівчат віком від 7 до 13 років, дівчата починають займатися спортом пізніше, ніж хлопчики. Дівчата-підлітки на 15% рідше за хлопчиків займаються спортом. А ті, хто все ж приходять у спорт, до 14 років кидають його майже вдвічі частіше за хлопчиків. Серед тих, хто залишається, третина дівчат залишає спорт до кінця підліткового віку, тоді як серед хлопчиків цей показник складає всього 10% — про це свідчить останній звіт, опублікований організацією Canadian Women & Sport.
У чому причина? Існує безліч перешкод, які заважають дівчинці — від дошкільного віку до періоду студентства — досягати успіхів у спорті: від біологічних особливостей до суспільних уявлень про її потенціал.
Почнемо з біології. «Тоді як хлопчики можуть почуватися впевненіше, коли в них починають рости м’язи, ламається голос, а груди покриваються волоссям, у дівчат, навпаки, часто може розвинутися невпевненість у собі через такі зміни в тілі, як збільшення грудей, поява менструацій та активність гормонів», — каже д-р Мері Фрай, директор лабораторії психології спорту та фізичних вправ при Канзаському університеті. «Усе це може відбити в них бажання займатися спортом. А соцмережі, які є благодатним ґрунтом для порівнянь і появи сумнівів у собі, можуть змусити дівчат (та й хлопців теж) відмовитися від участі в грі та піти на лаву запасних», — додає вона.
Також свою роль відіграють сімейні стосунки та гендерні стереотипи. «Батьки (або ті, хто виконує їхні функції) зазвичай мають найбільший вплив на формування ставлення дівчат до спорту, і в багатьох сім’ях часто буває так, що захоплення дівчинки спортом заохочується менше, ніж захоплення спортом хлопчика», — каже Карен Іссоксон-Сільвер, заступник директора з науково-освітньої роботи WSF. «У деяких сім’ях набагато більш звичним є, коли батько грає м’ячем з маленьким сином, а не з дочкою», — наголошує вона. Без підтримки домашніх інтерес дівчинки до спорту може згаснути на ранній стадії, а то й взагалі не з’явитися.
Звичайно, культура теж впливає. Згідно з дослідженням USC та Purdue, на жіночий спорт припадає лише 5% телевізійних трансляцій, тоді як на чоловічий — 95%. У багатьох видах спорту жінки заробляють на 15-100% менше за чоловіків. «Повідомлення, яке отримують схильні до навіювання діти, полягає в тому, що спортсменки нібито менш важливі і менш цінні», — каже Іссоксон-Сільвер. «А зважаючи на високий відсоток дівчат, які кидають спорт, а також нестачу тренерів-жінок, дівчатам бракує прикладів для наслідування серед представників своєї статі, і так створюється замкнуте коло», — пояснює вона.
Експертне рішення
Діти, які кажуть «так» спорту, отримують безліч переваг. Згідно з останнім звітом Girls and Sports Impact Report, молоді спортсменки, незалежно від віку, впевненіші в собі та мають кращі показники успішності, ніж дівчата, які не займаються спортом. Інші дослідження пов’язують молодіжний спорт з кращим фізичним та психічним здоров’ям, позитивнішим ставленням до свого тіла, більшими можливостями для побудови соціальних контактів і міцнішими лідерськими навичками. Недивно й те, що «дівчатка, які займаються спортом, з більшою ймовірністю будуть активними протягом усього життя, що закладає основу для їхнього здоровішого майбутнього», — стверджує Іссоксон-Сільвер. Тож так, спорт має значення.
Поліпшення ситуації для дівчат — це завдання для всіх нас, і воно цілком досяжне. Чесно кажучи, воно навіть не надто важке. Аби почати, просто зверніться до цього плану дій, який допоможе пробудити та зберегти інтерес дівчат до спорту.
Створіть підтримувальне середовище
«Ваша залученість у спортивне життя може значно вплинути на ставлення дівчинки до занять спортом», — каже Меган Бартлетт, засновниця Центру досягнення зцілення та справедливості через спорт, яка співпрацювала з Nike у створенні посібника з тренування дівчат. «Що активніші ви і що більш позитивно налаштовані (“Не можу дочекатися пробіжки!”), то більша ймовірність того, що дівчинка створить власні позитивні асоціації, пов’язані з фізичною активністю», — пояснює Бартлетт. «Спільні спортивні заняття так само важливі, тож незалежно від того, 3 роки дівчинці чи 13, дозвольте їй обрати активність самостійно (це принесе їй більше задоволення) і займайтеся разом», — радить Фрай.
Також подбайте, будь ласка, про те, щоб у вашої дочки обов’язково було необхідне спорядження для занять спортом, зокрема спортивні топи, взуття та одяг, що дозволяє вільно рухатися. Намагайтеся відвідувати якомога більше її тренувань та ігор, щоб підбадьорити її, водіть її на матчі шкільних та студентських команд і розмовляйте з нею про спорт так само, як про її навчання та друзів. «Усе це допоможе їй сприймати спорт як природну та захопливу частину життя, а також додасть трохи впевненості, яка дозволить їй рухатися далі», — каже Іссоксон-Сільвер.
Знайдіть небайдужого тренера
«Якщо дівчата не відчувають, що тренер їх підтримує, підбадьорює та вболіває за них, вони можуть кинути тренування, навіть якщо люблять цей вид спорту», — каже Іссоксон-Сільвер. «Допоможіть їм досягти успіху, знайшовши такого тренера, який ставиться до кожної дівчинки як до особистості, а не просто як до спортсменки, тренера, який будує взаємини, що дозволяють відверто поговорити, і цінує зусилля дівчат на тренуваннях», — радить вона. Обирайте тренера, котрий не ставить перемогу на перше місце. Дослідження WSF показало, що дівчата досягають більших успіхів із тренерами, які кидають виклик команді, зосереджуючись на веселощах та розвитку навичок, а не лише на виграші трофеїв.
Якщо вас цікавить конкретна програма у вашій школі чи спільноті, Фрай радить поговорити з батьками дітей, які є або були частиною цієї команди. «Також чудово буде самому відвідати тренування, аби побачити, як тренер ставиться до дівчат, як взаємодіє з ними під час занять і як закінчується тренування», — каже Вів Холт, голова благодійного фонду Youth Sport Trust International, яка також брала участь у розробці посібника з тренування дівчат від Nike. «Однак найкраще рішення — поговорити з тренером. Те, як він спілкуватиметься з вами, дасть вам уявлення про те, як він буде взаємодіяти з вашою дочкою», — додає вона.
Розвивайте здоровий підхід до конкуренції
«Якщо ваша дочка отримуватиме від вас більше тиску, ніж підтримки, і ви змушуватимете її бути кращою за товаришів по команді чи суперників, вона може взагалі кинути спорт», — каже Фрай. Натомість ви можете навчити її, як змагатися з самою собою.
«Нагадайте їй, що вона не може контролювати зусилля та результати інших спортсменів, проте вона може повністю контролювати власні зусилля», — радить Фрай. Заохочуйте її ставити персональні цілі, наприклад відпрацювання подачі чи удару, щоб вона могла бачити власний прогрес. Хваліть її навіть за невеликі успіхи — так вона зрозуміє, що важка праця приносить свої плоди, і буде пишатися собою.
«Використовуйте такі формулювання, як “мені подобається, скільки зусиль ти докладаєш” або “так добре, що ти досягаєш успіхів”, які ставлять на перше місце прогрес, а не результати», — каже Діана Кутайя, засновниця Coaching Peace Consulting. Це підвищить рівень задоволення та знизить рівень стресу під час занять спортом.
Сфокусуйтеся на цінності та визнанні
Від того, чи почувається дитина цінним членом команди, залежить, чи стане спорт частиною її життя. Особливо це стосується дівчат. «Майстерність у певному виді спорту не має значення, — каже Іссоксон-Сільвер, — головне, щоб діти відчували, що їх цінують за їхній внесок у гру».
«Хороший тренер і так знає про це, але не буде зайвим, якщо й ви похвалите дочку. Нагадайте їй, що інші товариші по команді звертаються до неї по допомогу і що її ентузіазм піднімає настрій цілої команди, навіть коли вона програє», — радить Іссоксон-Сільвер. «Варто хвалити її не лише тоді, коли вона досягає успіхів, але й коли їй важко, щоб показати їй, що вам важлива вона сама, а не її продуктивність», — додає Кутайя.
Розвивайте правильне мислення на довгострокову перспективу
«Деякі дослідження показують, що жінки більш схильні до перфекціонізму, ніж чоловіки, і ці тенденції найчастіше зароджуються ще в дитинстві», — каже Фрай. Тому дуже важливо пояснити дівчатам, що помилки — чи то порушення правил у грі, чи то втрата м’яча — це не лише нормальна частина життя, а й важлива частина навчання та самовдосконалення.
Перший крок: допоможіть їй повірити в те, що вона може впоратися з різними перешкодами. Слово «хоробрий» має стати постійною частиною вашого лексикону. «Щоразу, коли ви бачите, як ваша дочка чи її товариш по команді намагаються виконати щось нове або ж ризикують (наприклад, роблять дальній удар), хваліть їх за це», — каже Бартлетт.
«Коли вона робить помилку, поговоріть з нею про це, але не забувайте про загальну картину», — говорить Холт. «Людям властиво, зокрема й дітям, зациклюватися на помилці, навіть якщо 20 інших речей було зроблено правильно», — додає вона. «Допоможіть їй проаналізувати помилку та поглянути на ситуацію як на можливість для зростання, а потім перемикніть її увагу на позитивні моменти. Також було б непогано згадати про власні помилки. Це допоможе вам побачити, наскільки невелике значення вони насправді мають».
І остання порада: не дозволяйте дочці здаватися і кидати тренування, якщо тільки вона дійсно не ладнає зі своїм тренером. «Нестачу ігрового часу, відчуття невмілості порівняно з іншими, відсутність любові до спорту та практично будь-яку іншу проблему можна вирішити, змінивши власне сприйняття перемоги», — каже Бартлетт. «Сфокусуйте увагу на навичках, які вона розвинула, або друзях, які в неї з’явилися, а потім допоможіть їй поставити пов’язану з цим мету на кілька останніх тижнів у команді», — додає вона.
«Дівчата здобувають неабияку стійкість та самоефективність, коли залишаються в команді до кінця сезону, навіть якщо потім обирають інші види активності», — пояснює Бартлетт. Ця наполегливість може стати саме тим чинником, який назавжди змінить статистику спорту та його майбутнє.
Текст: Шарлотта Джейкобс
Ілюстрації: Кезія Габріелла
***
.
Досягни більшого
Щоб отримати більше рекомендацій експертів з відновлення, способу мислення, руху, харчуванню та сну, завантажуй безкоштовні додатки Nike Run Club та Nike Training Club.
Джерело: nike.com