Array
(
)
    
  пн-пт: 10:00-18:00    сб-вс: 11:00-16:00  
0 800 210-161
бесплатная доставка
  пн-пт: 10:00-18:00    сб-вс: 11:00-16:00  
0 800 210-161
бесплатная доставка
  • информация
  • обратная связь
  • личный кабинет
  • корзина
  • избранное
UA

Не дайте бессоннице испортить ваши планы

what-is-acute-insomnia-and-how-do-you-stop-it.jpg


Навіть кілька безсонних ночей можуть погіршити ваше самопочуття та працездатність. Ось що потрібно робити, щоб відновити свій сон.


Не потрібно зайвий раз нагадувати, що наразі ситуація у світі досить складна. Смуток, злість і стрес виходять на перший план. До того ж багато людей намагаються впоратися з порушеним розпорядком дня, проте поки що безуспішно. Такий емоційний неспокій може вплинути на ваш відпочинок. Якщо ви раптово зіткнулися з проблемами зі сном або відчуваєте, що не отримуєте достатнього відпочинку вночі, можливо, ви страждаєте від короткочасної форми безсоння, яка називається гострим безсонням.


Проблема безсоння може вас налякати, але не панікуйте: якщо ви впораєтеся з нею на ранніх стадіях, то зменшите ризик її перетворення на хронічну проблему. Ось що вам потрібно про неї знати.


Що таке гостре безсоння

«Гостре безсоння — це нерегулярні порушення сну тривалістю до трьох місяців», — каже Брендон Пітерс-Метьюз, лікар-сомнолог у Медичному центрі Вірджинії Мейсон у Сіетлі та автор книги «Сон попри безсоння». Якщо ви страждаєте від гострого безсоння, це значить, що протягом тримісячного періоду у вас можуть виникати раптові проблеми зі сном від одного до кількох разів на тиждень. Хронічне безсоння характеризується більш частими порушеннями сну (принаймні три рази на тиждень), які тривають протягом трьох місяців і більше. Таке безсоння потребує лікування, тому, якщо безсонні ночі мучать вас упродовж такого тривалого періоду, запишіться на прийом до лікаря.


Гостре безсоння є досить поширеним явищем. Так, згідно з дослідженнями Медичної школи Університету Пенсільванії, щороку з ним стикаються приблизно 25% американців. Епідеміологи прогнозують, що у деяких великих країнах кількість людей, які страждають від гострого безсоння, протягом наступних років зросте.


Хоча періодична відсутність повноцінного сну може неабияк засмучувати, є й гарна новина: ця проблема тимчасова, як можна здогадатися з її назви. До того ж, згідно з дослідженнями вчених Університету Пенсільванії, близько 75% людей, які страждали від цієї проблеми, вдалося здолати її, не перетворивши її на хронічну. Знаючи причини гострого безсоння та способи боротьби з ним, ви зможете швидше його позбутися.


Чому виникає гостре безсоння

У більшості випадків гостре безсоння спричинюють стресові ситуації, такі як тимчасова нестача грошей, важлива презентація на роботі або хворий домашній улюбленець. «Стрес не дозволяє мозку відпочити та заважає заснути, коли приходить час», — пояснює Кетрін Грін, головний лікар Клініки медицини сну при Університеті Колорадо. Одна погана ніч може легко перетворитися на кілька, особливо якщо ви не можете впоратися зі стресом або робите це неправильно, наприклад, вживаючи алкоголь або переїдаючи, що негативно впливає на якість вашого сну.


what-is-acute-insomnia-and-how-do-you-stop-it2.jpg


Дрібниць не існує

Хоча кілька безсонних ночей — це не катастрофа, наслідки недосипу можуть суттєво вплинути на ваше самопочуття та продуктивність. Регулярні порушення сну змушують нас почуватися пригніченими та похмурими. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі «Sleep», люди, які страждають від гострого безсоння, також мають проблеми з фазою глибокого сну — фазою, під час якої організм відновлюється та набирається сил. Звичайно, за таких проблем не можна очікувати від організму швидкої регенерації між тренуваннями або достатньої енергії для самих вправ.


«Що стосується більш інтенсивної діяльності, то деякі дослідження показують, що навіть одна-дві безсонні ночі негативно впливають на наші судження та швидкість реакції», — каже доктор Грін. Неважливо, займаєтеся ви спортом або ж вам потрібно кудись їхати (під час керування автомобілем ваш мозок працює більше, ніж ви думаєте): якщо ви не в найкращій ментальній формі, ви можете втратити м’яч, упустити вагу або навіть потрапити в аварію.


«Вчені поки не мають певності, чому це відбувається, але, ймовірно, це пов’язано з тривалістю сну», — додає вона. «Є переконливі докази, які свідчать про те, що більшості дорослих потрібно принаймні сім годин сну щоночі, щоб якісно функціонувати вдень», — пояснює доктор Грін. «Якщо ви регулярно спите менше семи годин або якщо спите дуже мало протягом навіть короткого періоду часу, ви зіткнетеся з серйозними наслідками».


Як повернути собі повноцінний сон

Кожен, хто хоч раз лежав у ліжку, втупившись у стелю, знає, що примушувати себе заснути — все одно, що намагатися не заплющувати очі під час чхання. У разі гострого безсоння усвідомлення того, що ви не можете заснути через стрес, змусить вас відчувати ще більший стрес — і ось ви потрапляєте в зачароване коло. «Позитивний аспект полягає в тому, що як тільки зникне причина стресу (скажімо, ви дотягнете до зарплати, чудово виступите з презентацією або ж видужає ваш цуцик), до вас повернеться нормальний сон», — каже доктор Грін.


А поки цього не сталося, варто знати, що «дієвим способом боротьби з безсонням, спричиненим стресом або тривогою, є практики усвідомленості», як стверджує доктор Грін. Вона рекомендує робити повне сканування тіла, коли ви заплющуєте очі і повільно зосереджуєтеся на кожній частині тіла, починаючи з пальців ніг. Також можете увімкнути керовані медитації: вони є у багатьох мобільних додатках. Ці техніки допоможуть вам повернутися до теперішнього моменту та активувати парасимпатичну нервову систему, яка розслабить ваш організм та полегшить засинання.


«Ви також повинні пильно стежити за тим, щоб не повернутися до шкідливих звичок, які призвели до безсонних ночей, наприклад, до гортання стрічки соціальних мереж о 2 годині ночі або перегляду серіалів в ліжку на ноутбуку. Такі звички можуть порушити ваш циркадний ритм — внутрішній годинник, який регулює час засинання та пробудження», — пояснює доктор Грін. «Це найпевніший шлях до перетворення гострого безсоння на хронічне».


Замість того, щоб тягнутися до якогось з гаджетів, коли не вдається заснути, «ставтеся до ліжка виключно як до місця для сну», — радить доктор Пітерс-Метьюз. Якщо ви не можете відключитися протягом 20-30 хвилин, «найкраще, що ви можете зробити, — це встати з ліжка, сісти на стілець чи диван і зайнятися чимось спокійним, не заглядаючи до екрану. Наприклад, можете почитати книгу чи послухати медитацію», — каже доктор Грін. Повертайтеся до ліжка лише тоді, коли відчуєте сонливість.


Насправді перетворення свого ліжка на ексклюзивне місце для сну може допомогти запобігти безсонню. Зрештою, хоч гостре безсоння і є тимчасовим та менш неприємним, ніж хронічне безсоння, все ж краще не мати з ним справу.



Текст: Ешлі Матео

Ілюстрації: Руне Фіскер




***


 .

внутренний-диалог-для-улучшения-твоих-отношений-с-едой (2).jpg


Досягни більшого

Щоб отримати більше рекомендацій експертів з відновлення, способу мислення, руху, харчуванню та сну, завантажуй безкоштовні додатки Nike Run Club та Nike Training Club.



NRC_rounded.png     NTC_rounded.png




Джерело: nike.com